Logo 2
 

alt

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 9 lutego ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Sejm przyjął tą ustawę w czwartek 3 lutego. W myśl jej postanowień 1 marca ma stać się Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i świętem państwowym. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". W myśl jej postanowień, 1 marca będzie świętem państwowym obchodzonym corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Do zaproponowanego tekstu ustawy członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wprowadzili poprawki. W preambule sformułowanie "bohaterom Powstania Antykomunistycznego" zastąpiono "bohaterom antykomunistycznego podziemia", a do zwrotu "z bronią w ręku przeciwstawili się" dodano "z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się". Zmieniono również treść art. 3, tak by ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia, a nie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jak zakładał projekt. 1 marca 1951 roku stracono członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność  i Niezawisłość”. Mordu w majestacie prawa, dokonano w mokotowskim więzieniu w Warszawie, strzałami w tył głowy.

O upowszechnienie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który we wtorek 1 marca będzie po raz pierwszy obchodzony jako święto państwowe, zaapelowała w poniedziałek Zuzanna Kurtyka, wdowa po jednym z pomysłodawców święta, b. prezesie IPN Januszu Kurtyce. "By nie zaprzepaścić wymowy tego święta w 2011 roku, zwracamy się z prośbą do wszystkich mediów, do wszystkich ludzi, którym bliskie są wartości takie jak wolność i niezawisłość, o upowszechnienie tego święta, o wprowadzenie go w przestrzeń publiczną, o troskę, by zaistniało w odpowiednim wymiarze w świadomości naszego narodu" - napisała Kurtyka w apelu przesłanym do mediów.polskiego podziemia niepodległościowego są "podstawowym fundamentem naszej tożsamości narodowej".

W wielu miastach zapowiedziano obchody nowego święta w formie uroczystych mszy świętych, wieczornic czy złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikami i na grobach żołnierskich. Dziś młodzież zrzeszona w Szkolnym Kole Krajoznawczo - Turystycznym PTTK "Compass" działającym przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie wraz z opiekunami w godzinach przedpołudniowych (ok. godziny 10 -tej), złoży kwiaty przed pomnikiem pamięci poległych za wolną Ojczyznę, który znajduje się w Rynku.
 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.