Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 1430

altW Tuchowie  dziś - 27 lutego - zostanie upamiętniona rocznica wizyty tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przy bazylice mniejszej zostanie wmurowana tablica upamiętniająca wizytę prezydenta w sanktuarium, a także wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystości współorganizuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie. W tablicy ma być zatopiony fragment samolotu prezydenckiego Tu154M. Uroczystości rozpoczynają się o godzinie 10.30. Mszy świętej przewodniczy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. 28 lutego 2010 roku z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium maryjnym w Tuchowie odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Ryszard Bożek. Porozumienia Rzeszowsko - Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r. Porozumienie rzeszowskie podpisano nocą z 18 na 19 lutego, a ustrzyckie 20 lutego. Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie kończyły największy w powojennej historii protest mieszkańców wsi. Ówczesne władze robiły wszystko, by trwający 54 dni protest nie zakończył się podpisaniem jakichkolwiek porozumień. Rolnicy, którzy brali udział w strajkach i organizowali Solidarność Rolników Indywidualnych otrzymali w Tuchowie odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przypomnę, że odznaczenia otrzymali: Jan Gwizdała, Józef Lewicki, Władysław Żabiński, Stanisław Burnat, Eugeniusz Jędrzejczak, Zbigniew Nosek, Maria Stolarz, Jan Zelek i pośmiertnie Stanisław Chrobak (medal z rąk Prezydenta odebrała żona Małgorzata).
Tablica z mosiądzu, która znajdzie się w sanktuarium w Tuchowie - a której szkic prezentujemy -  wykonana została z w formie tryptyku o wymiarach 110 na 85 cm. Składa się z części środkowej oraz dwóch skrzydeł bocznych. Na lewym skrzydle od góry: wizerunek Orła Białego z koroną na głowie zwróconą w prawą stronę nawiązuje do godła Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł Biały symbolizuje siłę, potęgę i majestat państwa oraz narodu polskiego. Pod wizerunkiem Orła umieszczony został napis:
PAMIĘCI PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO, JEGO ŻONY MARII
na prawym skrzydle dalsza część epitafium z napisem:
Pamięci SYNÓW ZIEMI TARNOWSKIEJ
WIESŁAWA WODY – POSŁA NA SEJM RP
JANUSZA
KURTYKI – PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
WOJCIECHA SEWERYNA – ARTYSTY RZEŹBIARZA

ORAZ
MAJORA ARKADIUSZA PROTASIUKA – PILOTA SAMOLOTU
OFIAR KATASTROFY SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU W I ROCZNICĘ WIZYTY PREZYDENTA RP W TUCHOWIE MIESZKAŃCY POWIATU TARNOWSKIEGO TUCHÓW 28.02.2011
W centralnej części tablicy przedstawiony został „pejzaż smoleński”. Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczony został fragment jego wraku, który zamyka prostokątna rama zdobiąca. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Drzewa te stanowią jedyny żywy ślad katastrofy z 10 kwietnia. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Bogarodzicy Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar egzystencji oraz napis:
KATYŃ – SMOLEŃSK 10.04.2010.
Tablica memoriałowa łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk posiadał treść historyczną, przekaz duchowy, a także przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablica została wykonana w autorskiej pracowni państwa Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.

źródło informacji: www.powiat.tarnow.pl