baner 5
 
b_250_100_16777215_00_images_stories_2010_news2_kosciol_modrzewiowy_w_metkowie_fot_piotr_grzegorzek.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_2010_news2_zamek_lipowiec._fot_piotr_grzegorzek.jpgJest lato, czas urlopów, wędrówek, wyjazdów turystycznych. W czasach rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego oraz sektora czasu wolnego dotarcie do klienta z ofertą jest bardzo ważne. Najlepiej, żeby ta informacja była spójna, kompleksowa i czytelna - szczególnie płynąca z tych regionów, które przeciętnemu turyście z turystyką się dość słabo kojarzą. Taką ciekawą propozycją tego, o czym napisałem powyżej, jest inicjatywa Powiatu Chrzanowskiego. Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej Powiatu Chrzanowskiego rozpoczęło oficjalnie działalność 29 kwietnia 2010 roku. Idea powstania PCIT zrodziła się wraz ze Strategią Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego, w której zwrócono uwagę na konieczność powołania  tego typu instytucji ze względu na  wartość środowiska geograficznego powiatu.
 
- Najważniejszymi elementami działalności PCIT  będzie gromadzenie, weryfikacja, przetwarzanie i dystrybucja informacji i materiałów gmin i powiatu, gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej, lokalnych artystów, instytucji działających w zakresie usług kulturalnych, a także  kreowanie produktów turystycznych i turystycznego wizerunku powiatu chrzanowskiego oraz edukacja  w zakresie turystyki – mówi Joanna Wątroba, dyrektor Wydziału Promocji i Funduszy Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Starostwo uznaje za  konieczne pomaganie w promocji oferty lokalnych właścicieli bazy noclegowej, gastronomicznej, lokalnych artystów, jak również  innych podmiotów będących bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w rozwój turystyki. Informacje o ich działalności będą umieszczane w  materiałach promocyjnych przygotowywanych i  dystrybuowanych przez Centrum, jak również poprzez inną działalność promocyjną powiatu, w tym targi turystyczne, w których powiat uczestniczy. Siedzibą PCIT jest nie Chrzanów, ale Wygiezłów - miejscowość usytuowana na skrzyżowaniu dróg z Krakowa do Oświęcimia oraz Zatora i autostrady A-4. To ciekawa propozycja do rozważenia przez Powiat Tarnowski, którego potencjał turystyczny jest pewnie nieco większy niż Powiatu Chrzanowskiego i warto by ten potencjał przetworzyć na ofertę turystyczną. A oto propozycje PCIT dla turystów odwiedzających Gminę Wygiezłów przesłane do naszego portalu.
Zamek Lipowiec (zdjęcie powyżej z lewej strony)
Dobrze zachowane ruiny średniowiecznego zamku Biskupów Krakowskich. Wybudowana w XIII w. warownia, była wielokrotnie przebudowywana i służyła m.in. za więzienie i dom poprawy dla niepokornych duchownych. Skansen w Wygiełzowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny, powstał w 1968 r. w celu zgromadzenia, zachowania i udostępniania zwiedzającym przykładów budownictwa drewnianego charakterystycznego dla zachodniej części Małopolski.
Kościół modrzewiowy p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Mętkowie z XVII w. (zdjęcie powyżej z prawej strony)
W roku 1973 kościół został przeniesiony z parafii Niegowić koło Bochni do Mętkowa. Charakteryzuje się konstrukcją zrębową, typową dla stylu podkarpackiego. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze barokowe szkoły krakowskiej. Bardzo interesujące są również zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej. Kościół Modrzewiowy w Mętkowie stanowi element Szlaku Architektury Drewnianej, prezentującego różnorodność architektoniczną budowli drewnianych w województwie małopolskim. We wnętrzach kościoła w miesiącu listopadzie planowane są cykliczne koncerty papieskie.
Staw Ostrówek Rozkochów
Dla pasjonatów wędkarstwa dużą atrakcją jest ośrodek utworzony w Rozkochowie na bazie stawu Ostrówek oraz starorzecza Wisły poszerzone o pożwirowe wyrobisko. Sposób zagospodarowania terenu podporządkowany jest założeniom zachowania wszystkich walorów przyrodniczych Doliny Górnej Wisły.
Rezerwat Bukowica i Lipowiec
Ciekawostką w rezerwacie Bukowica jest miedzy innymi występujące w tym rejonie geograficznym skupisko lasów bukowych -buczyny karpackiej. W sąsiedztwie Bukowicy leży wzniesienie zwane Grodziskiem, na którego szczycie znajduje się płaska przestrzeń o powierzchni ok. 2 ha otoczona oraz resztki kamiennego grodziska datowanego na wieki od VII do XI w. n.e.


Szymon Bartosik
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.