Z takimi życzeniami od nauczycieli, władz oświatowych i wielu innych osób uczniowie rozpoczynają oczekiwane wakacje. I rzeczywiście dla niektórych ten okres to ciekawe podróże, obozy , kolonie , czy tez zorganizowane zajęcia w miejscu zamieszkania. To przywilej nielicznych – tych, którzy mają bogatszych rodziców, mieszkają w większych aglomeracjach , czy też sami zapracowali sobie na wakacje. Dla zdecydowanej większości dzieci wiejskich wakacje to jednak okres kiedy się ma dużo wolnego czasu, z którym nie wiadomo co zrobić.
By chociaż częściowo ten problem w środowisku działania szkoły w Paleśnicy zniwelować , od kilku już lat staramy się włączyć w organizację wakacji dla naszych dzieci. W tym roku kolejna grupa ( ponad 20) uczniów wyjechała na kolonię współfinansowaną przez KRUS , tym razem nad jezioro w województwie lubuskim. Oprócz kąpieli w jeziorze , gier i zabaw w ośrodku kolonijnym , zwiedzania okolicy uczniowie wyjechali na wycieczkę do Berlina i Poznania. Cześć kosztów kolonii pokryli rodzice, a resztę pozyskani sponsorzy. Opiekunem grupy była pani Anna Moj – nauczycielka naszej szkoły-, która pełniła funkcję wychowawcy na tej kolonii , a w szkole zajęła się sprawami związanymi z organizacją wyjazdu i pozyskaniem środków finansowych.
W akcji „Najpiękniejszy Dzień Lata” szkoła nasza bierze udział już od 8 lat. Tym razem 25 lipca br. do Krakowa pojechała 45 osobowa grupa na ciekawe zajęcia. Dla dzieci zorganizowano pobyt w parku wodnym , seans filmowy w kinie , zajęcia warsztatowe w muzeum , zwiedzanie części muzealnej podziemi krakowskiego rynku. Dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek, krakowskie obwarzanki, a na koniec dla każdego uczestnika upominki.
Być może w kolejnych latach uda się problem wakacyjnego wypoczynku rozwiązać w sposób bardziej systemowy i szerszy. Może warto przedyskutować praktykowaną przez kilkanaście samorządów formę wymiany grup wakacyjnych pomiędzy gminami. Można by wykorzystać bazę gminnych jednostek, zielonej szkoły w Dzierżaninach i zaproponować wymienny pobyt dla uczniów znad morza. Można by dodatkowo sięgnąć po środki finansowe z gminnej „profilaktyki”, z grantów na wakacyjny wypoczynek, z Ministerstwa Sportu na szkolenie młodzieży, czy też środki z NFOŚiGW na wypoczynek dzieci z terenów dotkniętych powodziami .
Dzieci i młodzież szkolna oczekują, by życzenia udanego wypoczynku przemieniać w konkretne, choćby małe i etapowe działania.
Z wakacyjnym pozdrowieniem.
Sylwester Gostek
dyrektor szkoły w Paleśnicy